> Przekroj-kabli

Przekrój kabli

kableNajważniejszą kwestią w zawodzie elektryka, prócz doboru sprzętu, jest dobór materiałów, w szczególności kabli. Przy ich zakupie należy uwzględnić napięcie zasilania, prąd płynący w obwodzie (moc prądu w obwodzie), długość. Do nich sprowadzają się szczególne czynniki, takie jak wytrzymałość mechaniczna instalacji, spadek napięcia czy warunki zwarciowe.


przekrój

Najważniejszą kwestią w zawodzie elektryka, prócz doboru sprzętu, jest dobór materiałów, w szczególności kabli. Przy ich zakupie należy uwzględnić napięcie zasilania, prąd płynący w obwodzie (moc prądu w obwodzie), długość. Do nich sprowadzają się szczególne czynniki, takie jak wytrzymałość mechaniczna instalacji, spadek napięcia czy warunki zwarciowe.

Pod kątem tych trzech warunków dobiera się przekrój przewodu. W zależności od rodzaju przewód może być miedziany bądź aluminiowy. Stosowanie przewodów aluminiowych jest czasem zabronione, np. gdy służą jako przewody sterownicze ułożone na stałe w pomieszczeniu. Ponadto ilość rodzajów kabli dostępnych w sklepach i hurtowniach jest ogromna i nie wystarczy „jako taka” orientacja. Potrzeba fachowej wiedzy i pomiarów, by dobrać stosowne przewody.